
Dowiedz się jak zwiększyć efektywność cieplną w domu w okresie zimowym.
Synoptycy przewidują, że ta zima będzie jedną z najchłodniejszych w ostatnich latach, dlatego warto zadbać o bezpieczny i ciepły dom, zwracając większą uwagę na zwiększenie sprawności cieplnej. Dzięki zapewnieniu wysokiej jakości sprawności cieplnej w budynku możliwe jest zmniejszenie wydatków na ogrzewanie, a także ryzyko wypadków.
Poznaj 6 zaleceń na efektywność cieplną w domu
• Ważne jest, aby dom miał wysokiej jakości okna i drzwi, które skutecznie chronią przed zimnem. Przy wyborze okien i drzwi skonsultuj się ze specjalistą, który pomoże ocenić ich izolacyjność cieplną i przydatność do Twojego domu.
• Jeśli w danym momencie nie ma możliwości wymiany okien w domu, warto zadbać o ich uszczelnienie – zakrycie miejsc, przez które zimne powietrze może dostawać się do domu. Taśmą papierową można uszczelnić szpary okienne, ponieważ wiosną można ją delikatnie usunąć z okien bez ich uszkodzenia.
• Aby zapewnić niższe koszty ogrzewania w budynku mieszkalnym, a także bezpieczniejsze i efektywniejsze utrzymanie sprawności cieplnej w domu, ważne jest docieplenie budynku od zewnątrz. Jeśli jednak nie jest to możliwe, ocieplenie ścian domu od wewnątrz również pomoże w utrzymaniu ciepła.
• Należy pamiętać, że urządzenie grzewcze musi być zbudowane zgodnie z powierzchnią ogrzewanego pomieszczenia. Należy pamiętać, że może zaistnieć konieczność wymiany systemu grzewczego, jeśli dom został niedawno rozbudowany, a tym samym zwiększyła się powierzchnia mieszkalna.
• Nie zaleca się podłączania dwóch lub więcej urządzeń grzewczych do jednego przewodu kominowego, gdyż zwiększa to możliwość przegrzania komina, a także przyspiesza jego niszczenie. Jeśli jednak potrzeba kilku urządzeń, konieczna jest specjalistyczna konsultacja, aby stworzyć tego typu rozwiązanie w jak najbardziej bezpieczny sposób.
• Jeżeli nośnikiem ciepła urządzenia grzewczego jest ciecz, np. woda, należy bezwzględnie zaizolować rury nośnika ciepła, kotłów ciśnieniowych znajdujących się na strychach lub w piwnicach, co pozwoli uniknąć nadmiernych strat ciepła i zamarzania rurociągów grzewczych.